BALUMA,
Moje Konto  |  Zawartość koszyka  |  Zamówienie
ZNAJDŹ PRODUKT:

Wyszukiwanie zaawansowane
O nas Rowery Ramy Koła Części Współpraca B2B BLOG
jQuery Carousel

Rower w koszty działalności - rower na zamówienie.

rower na zamówieniePrzedsiębiorca ma prawo rozliczyć w kosztach podatkowych rower wykorzystywany w działalności gospodarczej. To bardzo dobra wiadomość dla użytkowników jednośladów czy to prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy to spółkę. Jednoczesne użytkowanie w firmie samochodu nie jest przeciwwskazaniem - przecież możemy dojeżdżać do centrum autem i później przesiadać się na rower bądź wykorzystywać te środki transportu naprzemiennie i w innych okolicznościach.

rower na zamówienieCo więcej - nie ma żadnego ograniczenia kwotowego, także rozliczymy rower zarówno za 2 tys. zł jak i taki za 20 tys. zł. Przy czym należy pamiętać, że rzeczy zakupione powyżej 10 tys. zł należy ewidencjonować jako środki trwałe i amortyzować, ale to już temat na osobne rozważania. Element, na który należy zwrócić uwagę to fakt, że to na podatniku spoczywa ewentualny obowiązek wykazania zasadności wydatku na zakup roweru. O ile w przypadku prowadzenia działalności kurierskiej (rozwożenie paczek, doręczanie pizzy, itp.) nie ma żadnych wątpliwości, że zakup jest zasadny o tyle w przypadku działalności nie związanej stricte z transportem urząd może mieć zasadne wątpliwości i będzie wymagał uzasadnienia – np. będziemy musieli uzasadnić, że rowerem dojeżdżamy do klienta czy poruszamy się w nim po mieście w ramach załatwiania spraw urzędowych związanych z prowadzeniem firmy.

rower na zamówieniePowyższe dotyczy nie tylko rowerów, ale i innych środków transportu, które dodatkowo upowszechniły się w dobie koronawirusa, także mogą to być zarówno hulajnoga elektryczna i jak i deskorolka - o ile są wykorzystywane w przedsiębiorstwie np. w ramach dojazdów do klienta.

Innymi słowy jeśli jesteśmy czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jednoślad będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem to śmiało VAT z zakupu roweru możemy odliczyć a całość „wrzucić w koszty”! Kwota netto obniży podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. W dużym uproszczeniu, po odliczeniu podatków, rower kosztuje niecałe 66% kwoty do zapłaty (przy podatku liniowym) co przy założonym budżecie daje możliwość zakupu roweru o wyższym standardzie. Jest to bardzo często wykorzystywana praktyka przy zakupie samochodu do firmy i zapewne każdy przedsiębiorca o tym rozwiązaniu co najmniej słyszał o ile już tego rozwiązania nie wykorzystuje.

rower na zamówienieTakże niezależnie od tego czy ma to być rower na zamówienie, gotowy rower typu ostre koło, rower single speed, rower do miasta czy retro szosówka to spokojnie możemy taki zakup planować „na firmę”, gdyż wszystkie powyższe mogą stanowić firmowy środek transportu.

Podobna sytuacja ma się przy serwisie bądź zakupie części do takiego roweru - gdy siodełko chcemy zmienić na siodełko Brooks to przy założeniu, że będzie to element do naszego roweru - możemy ‚wrzucić’ taki zakup w koszty. rower na zamówieniePamiętajmy przy tym, że jeśli rower stanowi środek trwały w firmie to koszty poniesione na jego modernizację przekraczające 10 tys. zł w roku podatkowym będą traktowane jako ulepszenie środka trwałego i amortyzowane łącznie ze środkiem trwałym, także każdy zakup warto skonsultować z osobą odpowiedzialną za księgowość w przedsiębiorstwie. Co do serwisu to pamiętajmy, że jest to usługa i w myśl ustawy o VAT podlega 8% podatkowi - to także ma wpływ na ostateczną cenę.


autor: Marcin Dyński
dostawa
Regulamin
RODO
Dostawa i płatność
Kontakt
email: info@baluma.pl
kom: +48 515 717 997
Sledź nas: